O klubu

1948: V Mladé Boleslavi jsou na reálce, průmyslové škole a obchodní akademii pod vedením prof. Štěrby, prof. Matka a Vondry organizována první vzájemná mezitřídní a meziškolní utkání basketbalu. Tato utkání byla velmi populární a vzájemná utkání škol měla hodně rivality i diváků.

Po řadě přátelských utkáních v Nymburku, Mělníku, Rumburku, Liberci, Turnově, Jičíně a Brandýse je snaha přenést basketbal jako sportovní oddíl do TJ Spartak AZNP Mladá Boleslav. Možnost ustavení oddílu se naskýtá v roce 1949.

1949: V Mladé Boleslavi je založeno družstvo mužů s trenérem prof. Vladimírem Štěrbou a předsedou oddílu J. Bartošem. Prvními hráči oddílu byli: Heřmanský, Kadlec, Charvát, Kofroň, Plašil, Sauer, Pecina, Smolík, Šetelík, Tomášek, Žampa.

1949–52: Družstvo mužů hraje přebor pražského kraje, kde dosahovalo předního umístění. Zápasy se odehrávají v mladoboleslavské sokolovně před velkým počtem diváků. Kádr družstva hrál spolu dvě sezóny a proto, že většina hráčů odešla pracovat mimo Mladou Boleslav, nebo nastoupilo základní vojenskou službu, omezila se činnost oddílu jen na tréninky jednotlivců, kteří pak obnovili po několika letech další činnost.

1956–71: V roce 1956 má mladoboleslavský basketbal zase celé družstvo, které hrálo v soutěži. Předsedou oddílu je Ivan Smutný a trenérem prof. Vladimír Štěrba. Družstvo startuje v krajské soutěži II. třídy. Od sezóny 1957-1958 trénuje družstvo až do roku 1963 prof. Petr Čech.

1957: Založeno družstvo žen. Družstvo však hraje jen dvě sezóny pod vedením trenéra Václava Kofroně.

1959–60: V této sezóně se družstvo mužů soutěže nezúčastnilo. Na podzim 1959 se vracejí hráči František Červený a Miroslav Kučera ze základní vojenské služby a přichází Petr Mucha. Tito se spolu s ostatními bývalými hráči scházejí v tělocvičně Průmyslové školy, aby na jaře 1960 požádali vedení TJ Spartak AZNP o povolení zúčastnit se opět soutěže v sezóně 1960-61.

1964: Předsedou oddílu se stává Jaroslav Rynd. V tomto období působí u družstva trenéři Petr Čech, Jaroslav Rynd, František Červený, Karel Šimek a Přemysl Sobotka. Družstvo hraje v krajském přeboru II. třídy.

1970-71: Družstvo se umisťuje v krajské soutěži druhé třídy na druhém místě a po vítězství v kvalifikaci nad Dobříchovicemi postupuje poprvé pod vedením trenéra Přemysla Sobotky ml. do krajského přeboru I. třídy.

1971: Nastává růst sportovní výkonnosti všech družstev. Předsedou oddílu se v roce 1972 stává JUDr. Přemysl Sobotka a hlavní výbor TJ Auto Škoda vytváří velmi dobré podmínky pro rozvoj oddílu.

1973-74: Družstvo vítězí v KP I. a postupuje do divize.

1974-79: Družstvo postupně posilují hráči z jiných klubů, kteří přišli do Mladé Boleslavi z rodinných důvodů nebo kvůli zaměstnání. Jsou to: Ing. Aleš Růžička z Jiskry Jaroměř, Ing. Karel Půček z Tatranu Praha, Jiří Mladý z TJ Gottwaldov, Jan Šedina a Miloslav Jenčík ze Slavie IPS Praha. Společně s odchovanci oddílu, na čele s Antonínem Zakovem, nejlepším střelcem družstva, pod trenérským vedením Přemysla Sobotky ml. tvoří postupně tým, který v sezóně 1974-75 postupuje do II. ligy, v sezóně 1978–1979 končí v tabulce II. ligy na druhém a místě a vzhledem k reorganizaci soutěží postupuje do I.NBL, druhé nejvyšší soutěže v ČR.

1979-81: Družstvo trénuje v I.NBL Jan Vorlíček st. Do družstva přicházejí mladí odchovanci: Jan Kofroň, Aleš Chyba, Vojtěch Červinka a Josef Skořepa z VTJ Marianské Lázně.

70. léta 20. století: Dochází k intenzivnímu rozvoji mládežnického basketbalu. Mládežnická družstva dosahují v rámci krajských soutěží na přední místa.

1979: Oddíl slaví 30. výročí založení oddílu. Oddíl má tyto družstva a trenéry: Muži A – Přemysl Sobotka ml, muži B – Jan Vorlíček st, Michal Chodanič, starší dorostenci – Václav Kofroň, mladší dorostenci – Pavel Novotný, Ján Vajda, žáci – Rudolf Skřivánek st, Jiří Mladý.

1981-89: V roce 1981 se stává předsedou oddílu Miloslav Frýda. V letech 1981-1989 muži A hrají trvale I. NBL. V sezóně 1984-85 se začíná hrát v nové sportovní hale

V družstvu se postupně objevují nové tváře. Karel Barták z Bradýsa nad Labem, Ota Treutner a Václav Vorlíček z České Lípy, odchovanec Petr Nepokoj, Jura Málik ze Žiliny, Petr Stojan a Petr Bušek z Jičína, odchovanec Pavel Rynd, František Dolejší z Prievidzy, , ing. Luděk Jonáš se vrací z VTJ Planá, odchovanec ing. Miroslav Toman, Zdeněk Šístek ze Sokolova,ing. Jiří Nezavdalz Poděbrad, Jan Mudroch z VŠ Praha, odchovanec Václav Krupka, odchovanec Miroslav Janda, Vítězslav Rozsypal z VŠ Praha, David Rufer z Nymburka.

1985: Je proveden výběr děvčat a po 26leté pauze jsou založena dívčí družstva. Trenéry prvních družstev jsou Antonín Zakonov, Miloslav Fanta a Přemysl Sobotka ml. Postupně jsou zakládána další dívčí družstva s trenéry Zdeňkem Šístkem, Pavlem Veldou, a Martinem Hásem.

1989: Oddíl slaví 40. výročí založení. Má tyto družstva a trenéry:Muži A –Rudolf Skřivánek, Jiří Mladý,muži B –Zdeněk Šístek, ing. Koloc, dorostenci starší-Pavel Novotný, ing. Pavel Velda, dorostenci mladší –Ing. Velda Pavel, Novotný Pavel, žáci A –Jiří Mladý,žáci B –Michal Chodanič, žáci C -Petr Mucha, Václav Vorlíček, dorostenky starší –Antonín Zákonov, Miloslav Fanta, dorostenky mladší –Přemysl Sobotka, žákyně A –Šístek Zdeněk, žákyně B –Ing.PavelVelda, Václav Kofroň, Martin Hás.

1989-99: Po sezóně 1989-90 dochází k reorganizaci mužských soutěží. Nově je vytvořena II. národní liga, později nazvaná III. liga, ve které od sezóny 1990-91 hraje družstvo mužů A, po svém umístění v sezóně 1989-90 v I.NBL na 13. místě. Toto období velkých společenských změn je charakterizováno snížením zájmu o výkonnostní sport a změnou financování. Zatím co v minulých letech byly prostředky zajišťovány z ČSTV, je v tomto období finanční situace oddílu závislá jen na aktivitách členů oddílu. Oddíl začíná stavět na vlastních odchovancích, kteří postupně nahrazují hráče, kteří končí svou hráčskou karieru v družstvu A a vedle již tradičního B družstva je založeno i C družstvo mužů.

Stabilní částí oddílů se stává také družstvo žen, které v roce 1989 zahajuje novodobou historii ženského basketbalu v Mladé Boleslavi svou účastí v krajském přeboru od sezóny 1989-90.

1992 Itálie - Terst:

Stále, i když v menším rozsahu, ale zato ve vyšší kvalitě, se daří práce s mládeží. Od roku 1990 jsou dorostenecká družstva staršího dorostu chlapců trvalými účastníky ligy dorostu. Stejně se daří i starším dorostenkám, které dokonce v sezóně 1993-94 obsazují 4. místo v I. lize ČR. Z úspěchu našich žáků a žákyň jmenujme 5.místo na přeboru ČR žáků v sezóně 1989-90 a 7.místo v sezóně 1992-93. Na přeboru ČR starších žákyň končí naše družstvo na 2. místě a stejné místo získávají mladší žákyně vsezóně1989-90.

1999: Oddíl slaví 50. výročí vzniku oddílu. Má tato družstva a trenéry: Muži A –ing. Pavel Velda, Petr Hybler, muži B –Michal Chodanič, ing. Pavel Pilvousek,muži C –ing. Miroslav Toman, starší dorostenci –Vlastimil Bártl, Petr Helmich, mladší dorostenci –Marek Melčák, Miloš Nesvadba, starší minižáci –Ivo Hostonský, Miroslav .Frýda, mladší minižáci . Karel Lachman, ženy –Jiří Mladý, mladší dorostenky –Jiří Nezavdal, Yvona Horáková, mladší žákyně –Vojtěch Červinka, Petr Bušek, starší minižákyně –František Dolejší, Radek Ondrášik.

1999-2009: Toto období lze charakterizovat u mužů A jako období hledání tváře družstva.Dochází k častému střídání trenérů, do kádru hostují hráči a trenéři z pražských oddílů s cílem získat pro Mladou Boleslav vyšší soutěž. Po nezdařeném pokusu o získání II. ligy v sezóně 2002-03 hraje družstvo v sezóně 2003-04 III. ligu a v sezóně 2004-05 sestupuje do krajského přeboru I. třídy.

Stabilní situace je v ženských složkách, kde po návratu Kateřiny Šiškové (dnes Dlouhé) a po příchodu Lucie Cabrnochové a Veroniky Cvrčkové hraje tým žen na špičce krajského přeboru. V závěru tohoto období dochází k poklesu výkonnosti, vzhledem k odchodu většiny hráček na mateřskou dovolenou. Družstvo je doplněno staršími dorostenkami a postupně se vytváří nový tým žen.

2009: 60. výročí založení oddílu má oddíl tyto družstva a trenéry: Muži A –Rudolf Skřivánek ml., Petr Bušek, Muži B –Petr Bušek, U18A - Martin Hás, Jan Šedina, RichardPabišta, U18B –Pavel Rynd, U14 –Miroslav Heršálek, Michal Chodanič,přípravka chlapců –Jiří Mladý, Petr Bušek, ženy –MilošNesvadba,Josef Antoš, starší dorostenky –Josef Antoš, Jan Devátý, mladší dorostenky –Ondřej Starec, minižákyně –Roman Kubín, Ladislav Naiman, přípravka dívek –Jan Devátý.

2009–19: V roce 2010 dochází ke změně výboru a nový výbor se snaží o rovnoměrný rozvoj oddílu v obou složkách. V pravidelných dvouročních intervalech jsou zakládána chlapecká a dívčí družstva a přicházejí postupně i nové trenérky a trenéři, kteří doplňují mezery po trenérech, kteří ukončili svou činnost.

Muži A jsou stabilními členy II. ligy, kde hrají neustále na předních příčkách, a proto je jim umožněno v sezóně 2011–2012 hrát první ligu. Kvalita první ligy se však posunula nahoru, a tak družstvo končí na 13.místě a v následujících sezónách hraje II. ligu, kde se neustále pohybuje mezi prvními třemi družstvy. V sezóně 2018–2019 je družstvo pronásledováno četnými zraněními hráčů a přes snahu všech udržet II. ligu sestupuje družstvo do Středočeské basketbalové ligy.

V mužských složkách stále hraje družstvo mužů B, kam postupně odchází hráči po skončení kariéry v družstvu mužů A, kde také nacházejí uplatnění odchovanci z mládežnických družstev oddílu. Přetlak hráčů umožňuje i znovuobnovení činnosti družstva mužů C.

V družstvu žen se postupně mění celý kádr družstva a družstvo po vítězství v krajském přeboru v sezóně 2013–2014 postupuje do II. ligy. Tato soutěž je však nad jejich síly a po umístění na 10.místě se družstvo vrací v další sezóně do krajského přeboru. I přes vítězství v krajském přeboru v sezóně 2016–2017 se družstvo vlivem vnitřní krize, způsobené vnějšími silami, rozpadá.

V mládežnických složkách se oddíl zapojuje s chlapeckými družstvy do kategorie U15 do systému talentované mládeže, kde spolupracuje z USK Praha a BK Kondoři Liberec. Nejlepší hráči týmů tak mají možnost hrát nejvyšší mládežnické soutěže kategorie U17 a U19.

V dívčích mládežnických složkách, i přes „ztrátu“ tří družstev, pokračuje výbor v dalším rozvoji ženské složky a věří, že se v budoucnosti v soutěžích opět s ženským družstvem TJ Auto Škoda setkáme.

Rozvíjí se spolupráce se základními školami, kde oddíl instaluje konstrukce pro minibasketbal a od roku 2012 organizuje výuku basketbalu na školách a turnaje mezi školami ve 3. a 4. třídách.

V roce 2024 došlo k propojení TJ Auto Škoda a klubu Basket Pastelka MB. Město automobilů tak má nově basketbalový klub s velmi silnou členskou základnou.